Junák - český skaut, středisko Valašské Meziříčí

Skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí – prostřednictvím her, zážitků, pobytu v přírodě, táboření a dalších činností. Ve Valašském Meziříčí vznikly první oddíly skautů již před více než stoletím, od obnovení činnosti skautského hnutí v roce 1990 se věnujeme skautské činnosti bez přerušení. Dnes s námi prožívají své skautské dobrodružství dvě stovky dětí z Valašského Meziříčí a okolí.

Skautská výchovná metoda

Skautská výchovná metoda závazně charakterizuje skautskou výchovu. Vychází ze zásad stanovených již zakladatelem skautského hnutí, které byly ověřeny více než sto lety praxe i poznatky moderní pedagogiky. Je založena na sedmi základních prvcích, které dohromady tvoří vnitřně provázaný, nedělitelný systém. Základním stavebním prvkem je skautský slib a zákon. Složením slibu se skaut hlásí k hodnotám, stejně jako ke společenství, se kterým tyto hodnoty sdílí. Zákon mu pomáhá tyto hodnoty nacházet v každodenním životě. Další nedílné prvky skautské výchovné metody naleznete níže.

Učení se zkušeností

Vychází z přesvědčení, že člověk se nejlépe něco naučí tím, že to dělá; že znalosti, dovednosti i postoje si osvojí nejlépe za pomoci vlastních prožitků a zkušeností.Skauting neusiluje jen o to, aby člověk nebyl špatný; usiluje o to, aby dobro činil. Proto je součástí skautské sebevýchovy i zásada vykonat každý den alespoň jeden dobrý skutek.

Družina

skautská výchova se odehrává především v malé, přirozené skupině vrstevníků, která představuje pro mladého člověka citové zázemí stejně jako výzvu jeho rozvíjejícím se sociálním dovednostem a umožňuje lépe odhalit jeho silné stránky a uplatnit je ve prospěch celku.

Symbolický rámec

výchova mladých lidí je účinná, jen zaujme-li je a hovoří- li k nim jazykem, kterému rozumí a který je oslovuje. Skauting proto používá her, příběhů, symbolů a vzorů, které jsou pro mladé lidi přitažlivé, inspirativní a obohacující; tím jim přibližuje i hodnoty, z nichž skauting vychází.

Příroda

pro skauting je příroda nejen nejpřirozenějším výchovným prostředím; je i předmětem zájmu, péče a ochrany; stejně, jako je zdrojem citového a duchovního rozvoje.

Program osobního růstu

skauting usiluje nejen o to, nabídnout pestrý a přitažlivý program mladým lidem každé věkové kategorie; podporuje i všestranný individuální rozvoj každého člena založený na jeho vnitřní motivaci a její podpoře.

Dospělí průvodci

dospělí ve skautingu hrají roli průvodců mladého člověka, tedy těch, kteří mu nejen ukazují cestu, ale také mu pomáhají, podporují jej a povzbuzují; to vše s respektem k jedinečné lidské bytosti, která dříve nebo později musí za svou cestu převzít plnou odpovědnost.

Více informací o skautingu naleznete na webu skaut.cz

Vedení Junáka

Fungování celé organizace zajišťuje řada lidí, organizační struktura začíná u středisek, které sdružují jednotlivé oddíly. Svou správu mají i jednotlivé kraje. O celou organizaci se starají lidé, kteří prošli skautskou výchovou a mají k hnutí osobní vztah. Jsou to mladí lidé, kteří vědí, co skauti a skautky potřebují, stejně jako zkušení vedoucí s mnoha léty praxe. Dohromady se snaží zajistit podporu a co nejlepší podmínky dětem i dospělým dobrovolníkům

Moderní hnutí, ale i tradice

Celá společnost se za sto let významně proměnila. Důležitost hodnot, na kterých si skauting zakládal již na počátku 20. století, však přetrvala. V roce 1907 uspořádal Robert Baden-Powell první skautský tábor na ostrově Brownsea a postaral se tak o vznik fenoménu, který následně ovlivnil životy milionů lidí. Do českých zemí přivedl skautskou myšlenku profesor Antonín Benjamin Svojsík. Český skauting se během totalit potýkal se zákazy své činnosti. Dnes má za sebou přes 20 let souvislé svobodné existence a roste. Moderní program opírá o prověřené hodnoty.

Kvalifikovaní vedoucí oddílů

Vedoucí oddílu je jedna z mnoha dobrovolnických pozic, kterou může dospělý ve skautingu zastávat. Je to člověk, který je zodpovědný za fungování oddílu a plnění jeho výchovných úkolů. Tato pozice vyžaduje náležitou kvalifikaci. Junák má propracovaný vzdělávací systém a dospělí dobrovolníci mají povinnost absolvovat navíc zdravotnický kurz. V roce 2012 uspořádal Junák 135 vzdělávacích akcí. Vůdcovskou kvalifikaci nově získalo 355 dobrovolníků.

Jsme téměř v každém městě

Junák – český skaut, z. s. má celkem přes 50 tisíc členů ve 2 113 oddílech a je největší výchovnou organizací u nás. Skautské klubovny tak najdete po celé České republice. V nich se každý týden schází 30 tisíc dětských členů. Oddíl je základní jednotkou, kterou tvoří zpravidla 15–30 dětí a skupina vedoucích. Posláním činnosti oddílů je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí.